• 1.png
 • 2.png
 • 3.png
 • 4.png
 • 5.png
 • 6.png
 • 7.png
 • 8.png
 • 9.png
 • 10.png

Informacja dla rodziców dzieci korzystających z usług Dziennego Opiekuna

 

Kadra

Kadra zatrudniona do opieki nad Waszymi dziećmi to prawdziwe profesjonalistki z długoletnim doświadczeniem zawodowym w pracy żłobkowej, absolwentki studiów wyższych i specjalistycznych kursów, które stale się rozwijają i zdobywają nowe kwalifikacje.

Dla Państwa dzieci to jednak przede wszystkim ukochane ciocie, bo ciocia to ktoś bliski, komu można zaufać, kto przytuli gdy jest ciężko, przewinie, nakarmi.

Na co dzień muszą być dużo bardziej sprawne, spostrzegawcze silne i szybkie niż większość z nas ale tak się składa że każda nasza Ciocia ma tą super moc  by bezpiecznie przeprowadzić Państwa dziecko od kołyski do przedszkola.

 

Okres adaptacyjny dziecka

W okresie adaptacyjnym przyprowadzamy dziecko na 2 godziny dziennie, o godzinie 8.40 (po śniadaniu i odbieramy o 10.30 (przed obiadem). Jest to czas w którym dzieci i opiekunki mogą się poznać. Dzieci uczęszczające już wcześniej do placówki są w tym czasie po śniadaniu, spokojnie się bawią, a opiekunki mogą skupić się na nowych dzieciach. Ok. 9.30 dzieci dostają II śniadanie. Opiekunki obserwują dziecko i w zależności od jego gotowości pobyt dziecka w placówce jest w uzgodnieniu z rodzicami wydłużany. Dziecko zostaje na obiadek, jeśli chętnie je i pije może przyjść na śniadanie, a później zostać na drzemkę. Czas trwania okresu adaptacyjnego uzależniony jest od gotowości dziecka, maksymalnie 2 tygodnie. U dzieci, które wcześniej chodziły już do Żłobka czy miały kontakt z innymi dziećmi z zasady proces ten przebiega szybciej, ale nie ma na to żadnej reguły.

 

Żywienie w naszej placówce

W Przedszkolu Towarzystwa Ewangelickiego działa kuchnia, która na miejscu, na bieżąco przygotowuje posiłki dla dzieci. Dzieci jedzą posiłki o godzinie 8.10 śniadanie, 9.30 II śniadanie, 11.20 obiad, 14.00 podwieczorek.  Dzieci młodsze karmione są wg ich potrzeb.

Posiłki przygotowujemy na miejscu z nieprzetworzonych produktów. Nie używamy gotowych słodzonych i wysokoprzetworzonych produktów. Kucharki przygotowują jogurty z jogurtu naturalnego z dodatkiem świeżych lub mrożonych owoców, pieką pasztety z mięs i ryb, przygotowują pasty kanapkowe, pieką ciasta, pizze, babeczki.

W szatni wywieszony jest jadłospis wraz z określeniem alergenów w posiłkach. Stanowi on bazę dla posiłków przygotowywanych dla dzieci na dietach eliminacyjnych. W związku z ogromną ilością różnych diet dla każdego dziecka przygotowujemy posiłek tak by był dla niego bezpieczny i pełnowartościowy.

Wykluczamy z diety, zgodnie z zaleceniem lekarskim min. białko mleka krowiego, jajka, ziemniaki, ryby, mąkę pszenną. Z powodzeniem, dla dzieci tego wymagających, Panie w kuchni przygotowują posiłki bezglutenowe. Rodzice dzieci ze specjalnymi dietami zobowiązani są do dostarczenia do placówki zaświadczenia lekarskiego dotyczącego wyeliminowania pewnych produktów z posiłków.

Istnieje możliwość przechowywania i podawania dziecku mleka matki – należy ustalić to z opiekunkami w grupie do której chodzi dziecko.

Nie zmuszamy dzieci do jedzenia. Zachęcamy, dajemy poznać nowe smaki, różnorodne faktury posiłków. Uczymy samodzielności i kultury zachowania przy stole. Informujemy rodziców o tym  czy i ile dziecko zjadło po to, by rodzic mógł uzupełnić dietę dziecka w domu.

 

Opłaty:

 • Wpisowe - opłata jednorazowa 300,00 zł

Wpisowe wpłacane jest jednorazowo przez Rodziców dzieci przyjętych do Placówki, na rachunek bankowy:

BNP Paribas Bank Polska S.A.

03 1750 0012 0000 0000 3372 1129 w kwocie 300,00 zł.

Nie uregulowanie wpisowego jest równoznaczne z rezygnacją z miejsca w Placówce.

Wpisowe nie podlega zwrotowi.

Wpisowe jest przeznaczone na potrzeby Placówki.

 • Opłata za okres adaptacyjny naliczona zostanie proporcjonalnie do czasu spędzonego w placówce oraz ilości otrzymanych posiłków

 • Czesne:

   • Opłata stała wynosi 1.100,00 zł miesięcznie. Zachęcamy Rodziców, aby sprawdzili czy na terenie ich gmin mogą otrzymać wsparcie np. bon żłobkowy (500,00 zł) lub skorzystać z Rodzinnego kapitału opiekuńczego w kwocie 400,00 zł wypłacanego przez ZUS.

   • Odpłatność za wyżywienie wynosi 11,50 zł zł dziennie

Miesięczna stawka żywieniowa płatna jest z góry, wynika z przemnożenia dziennej stawki żywieniowej w kwocie 11,50 złotych (słownie: jedenaście złotych 50/100) przez ilość dni roboczych w danym miesiącu, pomniejszonej o odpisy za poprzedni miesiąc.

Za każdy dzień nieobecności dziecka zgłoszony najpóźniej do godz. 8:00 rano danego dnia przysługuje odpis w wysokości stawki żywieniowej w kwocie 11,50 zł (słownie: jedenaście złotych 50/100) / dzień.

Czesne jest płatne comiesięcznie z góry do 15 dnia każdego miesiąca na podstawie wystawionej faktury VAT, przekazanej drogą elektroniczną.

W przypadku kiedy zapis dziecka nie następuje od pierwszego dnia miesiąca, wysokość czesnego za ten miesiąc zostaje ustalona proporcjonalnie do liczby pozostałych dni w tym miesiącu.

 

Wyprawka dla dziecka

 1. Pieluchy jednorazowe (ok. 5 sztuk na dzień, w oryginalnym opakowaniu podpisanym z wierzchu);

 2. Ręcznik;

 3. Śliniak (nowy);

 4. Butelkę ze smoczkiem lub kubek niekapek jeśli dziecko używa;

 5. Chusteczki nawilżane dla dzieci korzystających z pieluch 2 opakowania na miesiąc, a dla dzieci nie korzystających z pieluch 1 opakowanie na miesiąc;

 6. Chusteczki higieniczne w kartonowym opakowaniu (100-150 sztuk) 1 opakowanie na 2 miesiące;

 7. Małe opakowanie żelu/mydła w płynie dla dziecka – raz w roku – podpisane

 8. Krem przeciw odparzeniom (podpisany) przy przyjęciu dziecka, uzupełniany w miarę potrzeb jeżeli ma być stosowany;

 9. Krem do pielęgnacji skóry (podpisany) zgodnie z zaleceniami lekarskimi, uzupełniany w miarę potrzeb;

 10. Smoczek (jeżeli dziecko używa) nowy, w oryginalnym opakowaniu wraz z zawieszką – zostaje w placówce;

 11. Ubrania na zmianę, bawełniane, przewiewne, odpowiednie do pory roku (minimum 2 komplety zostawione w indywidualnej szafce dziecka);

 12. Dla dzieci chodzących lub uczących się chodzić wygodne antypoślizgowe kapcie np. typu befado, bez niepotrzebnych zdobień, nie za ciepłe;

 13. Latem nakrycie głowy i krem z filtrem;

 

Godziny Pracy

Placówka czynna jest w godzinach od 6.30 do 16.30


Plan dnia

W godzinach 6.30-8.00 dzieci schodzą się do Sali, jest to czas zabaw dowolnych, a o 8.10 jedzą śniadanie. Bardzo prosimy o przyprowadzanie dzieci przed śniadaniem. W miarę możliwości prosimy nie przyprowadzać dzieci w porze posiłku. Jeżeli w danym dniu dziecko ma być przyprowadzone  później prosimy o zgłoszenie tego faktu dzień wcześniej lub najpóźniej do godziny 8.00 danego dnia (kwestia przygotowania obiadu).

Po śniadaniu jest czas na przewijanie i korzystanie z nocniczków.

Następnie, ok. godz. 9.00 odbywają się zajęcia edukacyjne dostosowane do wieku dzieci:

zajęcia ruchowe – gimnastyka, zabawy z piłką, wyjścia do ogrodu, opowiadania z pokazywaniem, tańce itp.

zajęcia plastyczne – różne formy wyrażania się przez sztukę (kredki, farby, masa solna, masy plastyczne);

zajęcia muzyczne – zabawy instrumentami, kształcenie słuchu, rozpoznawanie dźwięków, zajęcia wyciszające przy muzyce poważnej, zabawy ruchowe przy muzyce, tańce, śpiewanie piosenek;

zajęcia doświadczalne i eksperymentalne – doświadczamy świata który jest obok nas, tego jak się zmienia, obserwujemy pogodę, dmuchamy piórka, topimy śnieg, sadzimy roślinki, karmimy ptaki;

zabawy tematyczne – sklep, dom, kuchnia, żłobek, lekarz, fryzjer – wykorzystujemy zabawki które mamy, modelujemy zabawę dzieci

zajęcia kształtujące motorykę małą, motorykę dużą, nazywanie części ciała, przygotowujące do nauki prawidłowego mówienia – naśladowanie zwierząt, ćwiczenia oddechowe, elementy czytania globalnego, rozpoznawanie kolorów, kształcenie matematyczne –  segregowanie zbiorów, więcej mniej, orientacja w przestrzeni, zwracamy uwagę na prawidłowy chwyt kredki, umiejętność siedzenia w kręgu, rozmawiamy z dziećmi o uczuciach. Dzieci chętnie bawią się klockami, układają układanki dostosowane do wieku, bawią się sorterami.

W przerwie pomiędzy zajęciami dzieci otrzymują II śniadanie – przeważnie owoce sezonowe, a o 11.20 dzieci jedzą obiad. Po obiedzie znowu jest czas na przewijanie, korzystanie z nocniczków. Następnie dzieci mają drzemkę – od ok.12.00 do ok. 13.45. Nie zmuszamy dzieci do spania. Staramy się by się wyciszyły, odpoczęły. Jeśli wiemy, że potrzebują snu, pomagamy zasnąć w sposób odpowiedni dla danego dziecka – odpowiednia pozycja, przyzwyczajenia, głaskanie itp. Po obudzeniu następuje toaleta dzieci i przygotowanie do podwieczorku. O 14.10 dzieci jedzą podwieczorek, następnie mają czas zabaw dowolnych aż do momentu odebrania dziecka przez rodziców.

 

Dzieci śpią wtedy kiedy tego potrzebują, stopniowo przyzwyczajane są do jednej drzemki.

Dzieci przewijane są o stałych porach i w miarę potrzeb – po posiłkach, przed i po drzemce, przed wyjściem do domu i niezwłocznie po zaistnieniu sytuacji która wymaga natychmiastowego przewinięcia. Jeżeli pielucha dziecka jest sucha nie zmieniamy jej „dla zasady”.

Systematycznie wdrażamy dzieci do samodzielnego jedzenia, picia z otwartego kubka, ubierania i rozbierania się, mycia rąk i buzi, korzystania z nocnika lub toalety. Prosimy o współpracę w tym zakresie.


Wózki

Ze względów bezpieczeństwa prosimy o niezostawianie wózków (brak odrębnej wózkowni). Jeżeli występuje taka konieczność prosimy by w miarę możliwości był to nieduży wózek, pozostawiony w sposób umożliwiający jego ominięcie, bez dotykania przez inne osoby, najlepiej złożony i dający możliwość ewentualnej dezynfekcji.