• 1.png
  • 2.png
  • 3.png
  • 4.png
  • 5.png
  • 6.png
  • 7.png
  • 8.png
  • 9.png
  • 10.png

Parafia Ewangelicka w Cieszynie współpracuje z parafią w niemieckim mieście Schwabach-St. Martin na wielu płaszczyznach. 12 kwietnia 2016 r. rozpoczęła się współpraca miedzy naszym przedszkolem, a trzema przedszkolami, które prowadzi Parafia Ewangelicka w Schwabach-St. Martin (www.stmartin-schwabach.de). Wizyta gości była przygotowywana od wielu miesięcy.

Siedmioosobowa delegacja z ks. dr. Paulem-Hermannem Zellfelderem na czele przyjechała we wtorkowe popołudnie do Polski. Pierwszym punktem wizyty było zwiedzanie przedszkola i spotkanie z wszystkimi nauczycielami naszego przedszkola. Honorowym gościem naszego spotkania był proboszcz cieszyńskiej parafii ks. Janusz Sikora. Na spotkaniu zaprezentowaliśmy gościom krótką historię budynku przedszkola, omówiliśmy jak funkcjonuje nasza placówka, jakie programy realizują nasi wychowankowie, przedstawiliśmy całą ofertę oraz omówiliśmy imprezy z ostatniego roku z prezentacją zdjęć z tych spotkań.

Po naszej prezentacji poprosiłyśmy o zaprezentowanie się tamtejszych przedszkoli. Każda z pań dyrektorek omawiała pracę swojego przedszkola. Dla nas – polskich nauczycieli –  ciekawostką było „Centrum rodziny”, które jest prowadzone przy parafii w Schwabach. Pani dyrektor opowiedziała o integracji różnych narodów w tym centrum oraz o pomocy tym rodzinom w adaptacji do nowych warunków życia. Ciekawostką, która wzbudziła wśród uczestników spotkania zainteresowanie, było omawianie jadłospisów w przedszkolach – my mamy alergików, którym przygotowujemy odpowiednie dania, a w niemieckich przedszkolach są dzieci z dwudziestu różnych krajów, co łączy się z różnymi wyznaniami i dostosowywaniem jadłospisów np. w przypadku muzułmanów.

Tematów do omówienia było wiele: od prowadzenia zajęć, realizowania podstawy programowej do omówienia szczegółów związanych z wykształceniem i zatrudnieniem nauczycieli. Po dwugodzinnym spotkaniu w przedszkolu zaprosiliśmy gości na kolację, gdzie dalej były omawiane ciekawe dla nas i dla gości kwestie.

W środę zaprosiliśmy gości na wycieczkę z dziećmi. Chcieliśmy im pokazać jak w praktyce wyglądają wycieczki naszych przedszkolaków. Odpowiadając na zaproszenie ks. Jana Badury pojechaliśmy do Pszczyny. Państwo Badurowie zaprosili nas do zwiedzania zagrody żubrów, gdzie trafiliśmy akurat na porę karmienia tych ogromnych zwierząt. Każdy przedszkolak mógł z bliska zobaczyć te ciekawe zwierzęta. Oglądaliśmy też jelenie, kozice, osiołka i pięknego pawia, który jak na zamówienie zaprezentował swój piękny ogon. W zagrodzie zobaczyliśmy też: tradycyjny stary dom – skansen, las jako ekosystem (warstwy lasu, ptasi śpiew, leśniczy jako opiekun lasu i zwierząt, różne gatunki drzew i roślin).

Po zwiedzeniu zagrody przeszliśmy przez park do Parafii Ewangelickiej w Pszczynie. W czasie spaceru ks. Badura który był naszym przewodnikiem, opowiedział naszym gościom historię Pałacu i Parafii.

Po wyczerpującym spacerze przyszedł czas na przygotowany dla nas poczęstunek, na który zaprosili nas pani Jadwiga i Jan Badurowie. Przedszkolaki jadły ze smakiem rogaliki i ogromne pączki. Z pełnymi brzuchami mogliśmy dalej zwiedzać pszczyński kościół. Ksiądz Badura pięknie opowiadał historię kościoła, a wszyscy słuchali z wielką uwagą. Na koniec zaśpiewaliśmy naszym gospodarzom piosenki, których uczymy się w przedszkolu.

Zmęczeni wróciliśmy do autobusu. Droga powrotna dała naszym dzieciom okazję do małego odpoczynku – w Cieszynie z autobusu wysiedli oni pełni sił!

Po obiedzie zaprosiliśmy gości na zwiedzanie Cieszyna i poznanie historii naszego miasta.

Następnym punktem spotkania była wizyta w Chacie Kawuloka w Istebnej. Leżąca na Szlaku Architektury Drewnianej chata, jest wspaniale zachowanym przykładem dawnego domu góralskiego. Zbudowana w 1863 r. posiada klasyczny dla tamtego okresu układ wnętrz. W środku zgromadzone zostały elementy tradycyjnego wyposażenia istebniańskiej chałupy -  zobaczyć w niej można m.in. piec kurlawy, stół z kamiennym blatem, ławy, czy też archaiczne naczynia. Dużą atrakcją są instrumenty pasterskie, na których grę prezentuje kustosz chaty.

Kontynuując temat historii naszego regionu, odwiedziliśmy też Muzeum Koronki w Koniakowie. Koronka koniakowska to rękodzieło o ponad 200 letniej tradycji – dzięki niej Koniaków jest znany na całym świecie. Z koronki koniakowskiej tradycyjnie wykonywano serwety i obrusy okrągłe, owalne i prostokątne, które zdobiły ołtarze, stoły oraz elementy ubioru. W izbie im. Marii Gwarek można zobaczyć także niedokończoną serwetę, wykonywaną na zamówienie królowej angielskiej Elżbiety. Serweta miała być chlubą słynnej koronkarki Marii Gwarek. Nieoczekiwanie jednak zmarła ona podczas pracy nad nią, a serweta nigdy nie dotarła do Anglii.

Ostatnim punktem naszej wyprawy była kolacja w góralskiej karczmie. Po tak intensywnym dniu wszyscy z chęcią udali się na zasłużony odpoczynek.

Następny dzień został zaplanowany w przedszkolu. W czwartek goście uczestniczyli w zajęciach rytmiki, lekcji języka angielskiego oraz zajęciach ogólnych w grupie pięciolatków. Nauczyciele zapoznali się z programem nauczania z języka angielskiego, wg którego są prowadzone zajęcia w naszym przedszkolu oraz książkami w poszczególnych grupach.

Po zajęciach w przedszkolu zwiedzili Muzeum Protestantyzmu, zapoznali się ze zbiorami Biblioteki i Archiwum im. B.R. Tschammera. Po powrocie do przedszkola, przy wspólnym obiedzie, był czas na wymianę doświadczeń na temat pracy z dziećmi w naszych placówkach.

Wizyta przebiegła w bardzo miłej atmosferze i zakończyła się omawianiem planów na kolejne partnerskie przedsięwzięcia.